а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дванаесетка

мн. дванаесетки
Вид збор: Именка, женски род
1. Бројот дванаесет со кој се обележува нешто во редослед.
Англиски: twelve
2. Нешто обележано со бројот дванаесет.
Англиски: twelve
FlexiMac
 менување на македонски глаголи