а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дваж

Вид збор: Прилог
двапати, двојно
Англиски: twice
Употреба: Архаизам
Примери:
Двојно да тажиш и дваж да се мачиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи