а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дваесет

дваесетте
Вид збор: Број
Основен број, двапати поголем од десет; се бележи со бројката 20.
Англиски: twenty
Употреба: Математика
Примери:
Сто и дваесет, дваесет и еден, дваесет и први, дваесет и петгодишен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи