а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дваесеттина

мн. дваесеттини
Вид збор: Именка, женски род
Дваесетти дел од нешто.
Англиски: twentieth
Изведенки
дваесеттинка ж.
мн. дваесеттинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи