а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дваесетка

мн. дваесетки
Вид збор: Именка, женски род
Она што е означено со бројот 20 (зграда, автобус).
Примери:
Дваесетката на кралскиот клуб шутирал кон голот 35 пати од почетокот на сезоната во Ла Лига и има процент на успешност од 34.
Се качивме во дваесетка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи