а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дафинов

дафиновиот
Вид збор: Придавка
Што е од дафина.
Албански: dafine
Употреба: Ботаника
Примери:
Дафинов лист.
Дафиново дрво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи