а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дафина

мн. дафини
Вид збор: Именка, женски род
Зелено ниско украсно дрво со ароматични листови и со црни зрнести плодови.
Латински: Elaeagnus angustifolia Англиски: silver berry Албански: dafinë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
До чешмата расте дрво дафина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи