а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

датум

мн. датуми
Вид збор: Именка, машки род
1. Точно календарско време (ден, месец, година) на некој настан.
Англиски: date Албански: data
Примери:
На кој датум си роден?
2. Поблизок или подалечен момент во однос на времето во кое се зборува.
Англиски: date Албански: daton
Примери:
Промените во градот се од понов датум.
3. Важен настан, појава.
Англиски: date Албански: datë
Примери:
Илинденското востание е важен датум во историјата на народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи