а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

датотека

мн. датотеки
Вид збор: Именка, женски род
Поголем број податоци, обично меѓусебно поврзани, наменети за компјутерска обработка.
Англиски: file Албански: datotekë
Употреба: Информатика
Примери:
Датотека на корисници.
Датотека на статистички податоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи