а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

датира

датираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Определи, определува датум на настанувањето на некое дело, факт во минатото.
Англиски: date Албански: datë
Примери:
Како треба да се датира Евангелието?
Зборникот го датираат од четиринаесеттиот век.
2. Води потекло, потекнува, трае од некое време.
Англиски: stem Албански: prejardhje
Примери:
Обредните песни датираат уште од паганските времиња.
3. Стави, става датум на писмо, акт и сл.
Англиски: date Албански: datë
Употреба: Административен термин
Примери:
Ја датира судската одлука.
Изведенки
датирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи