а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дативен

дативниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на датив.
Примери:
дативен предмет
Овие заменки имаат долги и кратки форми, а се остатоци од старите дативни форми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи