а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даскал

мн. даскали
Вид збор: Именка, машки род
учител
Англиски: teacher
Употреба: Архаизам , Образование , Разговорно
Примери:
Се врати дома за да биде даскал.
Даскалот ги учеше селските деца.
Изведенки
1. даскалица ж.
мн. даскалици
Учителка или жена на даскал.
2. даскалка ж.
мн. даскалки
Учителка или жена на даскал.
3. даскалче ср.
мн. даскалчиња
хип.
4. даскалски прид.
даскалскиот
Што се однесува на даскал.
Пример: даскалски живот
5. даскалов прид.
даскаловиот
Што припаѓа на даскал.
Пример: даскалова градина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи