а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дар

мн. дарови
Вид збор: Именка, машки род
1. Она што по своја волја се дава некому.
Англиски: gift Албански: dhuratë
Примери:
Срцето ѝ го ветил за дар.
Повели, цвеќе за дар.
2. (обично во мн.) невестински подарок
Англиски: present Албански: dhuratë
Примери:
Невестата делеше дарови.
Извади свадбени дарови.
3. Природна способност, дарба, талент.
Англиски: talent Албански: talent
Примери:
Таа има вонреден дар за раскажување.
Го бие глас на дипломат со дар.
4. плод
Англиски: fruit Албански: fryt
Примери:
Господ дар и бериќет да ѝ даде!
Изведенки
дарчок м.
мн. дарчоци
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи