а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дармадана

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35952
Неред, безредие, расфрленост, растуреност.
Англиски: mess Турски: darmadağın
Употреба: Разговорно
Примери:
Отиде во килерот и таму направи дармадана.
Косите и ги направи дармадана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК