а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарежлив

дарежливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15448
1. Што лесно дава, што сака да подарува.
Англиски: generous
Примери:
дарежлива тетка
дарежлив пријател
2. плоден
Англиски: fertile
Употреба: Преносно значење
Примери:
дарежлива земја
дарежлива година