а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарежливо

Вид збор: Прилог
На дарежлив начин.
Англиски: generously
Примери:
Многу дарежливо им го давал рецептот на сите љубопитни гости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи