а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарвинист

мн. дарвинисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на Дарвиновата теорија.
Англиски: Darwinist
Примери:
Дарвинистите тврдат дека мајмунот и човекот имаат заеднички предок.
Изведенки
дарвинистички прид.
дарвинистичкиот
Што припаѓа, што се однесува на дарвинист и на дарвинизам.
Пример: дарвинистичка филозофија дарвинистички инстинкт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи