а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарвинизам

(едн.) дарвинизмот
Вид збор: Именка, машки род
Учење на англискиот природонаучник Дарвин за развојот на растителниот и на животинскиот свет.
Англиски: darwinism
Употреба: Биологија , Наука
FlexiMac
 менување на македонски глаголи