а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарбука

мн. дарбуки
Вид збор: Именка, женски род
Арапски музички ударен инструмент од печена глина во вид на широко грне со оптегната кожа на отворот.
Турски: darbuka
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи