а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дарба

мн. дарби
Вид збор: Именка, женски род
1. Вродена особина, способност за творење во областа на уметноста, науката, техниката и сл.
Англиски: talent Албански: talent
Примери:
Дарба за помнење.
Дарба да претскажува.
Поетска дарба.
2. дар, подарок
Англиски: gift Албански: dhuratë
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Девојче дарба даруваше, даруваше секого по китка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи