а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дансинг

мн. дансинзи
Вид збор: Именка, машки род
Локал во кој посетителите можат да се забавуваат со танцување.
Англиски: dancing
Употреба: Музика и танц
Примери:
Дансинг-клуб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи