а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даночник

мн. даночници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28999
Овластено лице што собира данок; лице што работи во даночна служба, што пресметува данок.
Англиски: tax collector Албански: tatimmbledhës
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК