а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даночи

даночат; даночел
Вид збор: Глагол, несвршен
Зема, собира данок.
Англиски: tax
Употреба: Економија
Примери:
Делот од платата кој не се даночи.
Паркирањето не се даночи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК