а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

даночен

даночни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12794
Што се однесува на данок.
Англиски: tax Албански: tatimor
Употреба: Економија
Примери:
Занаетчиите се пожалија и на даночната и на казнената политика.
Даночна комисија.
Даночен службеник.
Даночна книга.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК