а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

данок

мн. даноци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3335
Дел од доходот, од трудот што и се дава на државата или на општината.
Англиски: tax Албански: tatim, taks
Употреба: Економија
Примери:
Собира данок.
неплатен данок
Данок на додадена вредност (ДДВ).
Изрази
Плаќа данок - ги трпи последиците од некои свои поранешни постапки и слабости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК