а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

данак

мн. данаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41484
Машко теле одбиено од цицање.
Англиски: calf Турски: dana
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
Изведенки
даначка ж.
мн. даначки
(дијал.) Женско теле.