а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамски

Види и: дама (ж.)
дамскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на дама.
Англиски: lady Француски: dame
Примери:
дамски чевли
дамски кројач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи