а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дампинг

мн. дампинзи
Вид збор: Именка, машки род
Продажба на стока по многу ниски цени заради конкурентност и освојување нови пазари.
Англиски: dumping Албански: damping, zbritje
Употреба: Економија
Примери:
Дампинг цени.
Изведенки
дампиншки прид.
дампиншкиот
Што се однесува на дампинг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи