а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дамнина

мн. дамнини
Вид збор: Именка, женски род
Одамнешно, далечно време.
Англиски: past
Примери:
Луѓето од дамнина ги кроеле овошките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи