а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далјан

мн. далјани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18331
1. Преграда од колје, праќе на река или во езеро што служи за риболов.
Англиски: fish trap Албански: kurth peshku
Примери:
Далјан за ловење јагули.
2. Вид долга пушка.
Англиски: rifle Албански: pushkë
Употреба: Архаизам
3. висок, тенок, исправен
Албански: i lartë
Примери:
Имам два сина, двајца далјани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК