а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дали

Вид збор: Честичка
Ранг: 1528
При поставување прашање за изразување сомнеж, колебање и несигурност.
Англиски: whether
Примери:
Дали ќе се јави кога ќе се врати?
Дали има родител што не си го сака сопственото дете?
Дали да седам, дали да чекам?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК