а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далечинско

мн. далечински
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22564
Уред за контролирање на телевизорот од далечина.
Англиски: remote control
Употреба: Технологија
Примери:
Со далечинското кога сакав вклучував, кога сакав исклучував.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК