а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далечина

мн. далечини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1513
Растојание меѓу две точки или меѓу два предмета; оддалеченост во просторот.
Англиски: distance
Примери:
Дрвјата се садени на еднаква далечина.
Се загледа во далечината.
Изведенки
далечински прид.
далечинскиот
Пример: далечински управувач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК