а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далечен

далечни
Вид збор: Придавка
Ранг: 708
1. Што е на голема оддалеченост.
Англиски: remote Албански: i largët
Примери:
далечна земја
далечно пукање
2. Што е дамнешен, на големо временско растојание.
Англиски: past Албански: i largët
Примери:
далечно минато
далечно детство
3. Што е од далеку.
Англиски: far Албански: larg
Примери:
Влезе далечен патник.
4. Што има малку заедничко со некого.
Англиски: strange Албански: i largët
Примери:
Браќата станаа далечни.
5. Што е во слаба роднинска врска.
Англиски: distant Албански: i largët
Примери:
далечен роднина
Изведенки
1. далечно прил.
Пример: Далечно гргори реката.
2. далечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК