а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далекоисточен

далекоисточни
Вид збор: Придавка
Во врска со Далечен Исток.
Англиски: Far Eastern Албански: i Lindjes së Largët
Употреба: Географија
Примери:
Далекоисточни патувања.
Далекоисточна трговија.