а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далековид

далековидиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37089
1. Што го гледа она што е далеку, а не го гледа добро она што е блиску.
Англиски: farsighted
Употреба: Медицина
Примери:
Од раѓање сум далековида.
2. Што може да ги предвиди идните настани и последиците од нешто.
Англиски: clever
Употреба: Преносно значење
Примери:
Далековида идеја.
Тој беше визионер, далековид во настаните што следуваа.
Изведенки
далековидо прил.
Пример: Постапи далековидо за оваа работа.