а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далековидност

(едн.) далековидноста
Вид збор: Именка, женски род
Способност да гледа далеку.
Англиски: long-sightedness
Примери:
Тој може да ги исправи сите проблеми со видот предизвикани од процесот на стареењето, далековидноста и астигматизам.
На манифестацијата „Година на есејот“ се чувствуваат ширината и далековидноста на европските народи - пишува таа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи