а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далековиден

далековидниот
Вид збор: Придавка
далековид
Англиски: farsighted
Изведенки
далековидост ж.
Пример: Тие во ниеден момент не покажаа зрелост и доблест, а ниту знаење и далековидост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК