а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

далдиса

(се) далдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33837
(се) занесе, (се) внесе во нешто; тргне по нешто
Англиски: become absorbed Турски: dalmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Се далдисаа во игрите.
Се далдиса во девојчето.
Другарите далдисале по него дури в чаршија.
Изведенки
далдисува несв.
далдисуваат