а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуштер

мн. гуштери
Вид збор: Именка, машки род
Влечуга со четири нозе и со долга опашка, се храни со инсекти.
Латински: Lacerta Англиски: lizard
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. гуштерче ср.
мн. гуштерчиња
дем.
2. гуштериче ср.
мн. гуштеричиња
дем.
3. гуштерица ж.
мн. гуштерици
4. гуштерски прид.
гуштерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи