а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

густ

густи
Вид збор: Придавка
1. За течност, гас, воздух - што е од материја чии честици се збиени.
Англиски: dense Албански: i dendur
Употреба: Физика
Примери:
Густа магла.
Густа каша.
Густи облаци.
Густ чад.
2. Што е еден до друг.
Англиски: dense Албански: i dendur, i ngjeshur
Примери:
Шумата беше густа.
Изрази
Се најде во густо - се најде во тешка ситуација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи