а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

густина

мн. густини
Вид збор: Именка, женски род
Својство на она што е густо.
Англиски: density Албански: dendësi
Примери:
Млекото беше со добра густина.
Густина на населението.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи