а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуслар

мн. гуслари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што свири на гусла.
Примери:
Гусларот свиреше на гуслата и пееше јуначки народни песни.
Изведенки
гусларски прид.
гусларскиот
Пример: гусларско пеење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи