а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуска

мн. гуски
Вид збор: Именка, женски род
1. Крупна, обично бела птица што плива, се користи за исхрана, а пердувите за изработка на постелнина и др.
Латински: Anser Англиски: goose Албански: patë
Употреба: Зоологија
Примери:
питома гуска
дива гуска
2. глупава жена
Англиски: goose Албански: patë
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Се дружиш со таа гуска?
3. Сад за вршење физиолошки потреби на болните.
Англиски: urine bottle Албански: patë
Употреба: Медицина , Преносно значење
Изведенки
гувче ср.
мн. гувчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи