а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гусен

гусени
Вид збор: Придавка
Што е од лиено железо.
Англиски: cast-iron Германски: gußeisern
Употреба: Дијалектен збор , Технологија
Примери:
Месингови светна шпорети со бронзени и гусени плочи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи