а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гусар

мн. гусари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што плови со брод и пљачка други бродови, морски разбојник.
Англиски: pirate Француски: corsaire
Примери:
Оддалеку се гледаше црното знаме на гусарите со мртовечка глава и две прекрстени коски.
Изведенки
гусарски прид.
гусарскиот
Пример: гусарски брод
FlexiMac
 менување на македонски глаголи