а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гусарство

(едн.) гусарството
Вид збор: Именка, среден род
гусарска дејност
Англиски: piracy
Примери:
Гусарството е многу честа појава во близина на рогот на Африка каде товарни бродови и луксузни јахти се мета на тешко вооружени гусари.
Пиратството и гусарството се многу слични поими, но не и исти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи