а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуру

мн. гуруа
Вид збор: Именка, среден род
1. Духовен водач (во хиндуизмот).
Англиски: guru
Употреба: Религија
2. Влијателна и харизматична личност.
Англиски: guru
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е гуру за стилизирање на косата.
Ова се најновите креации на модните гуруа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи