а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурман

мн. гурмани
Вид збор: Именка, машки род
Човек што ужива во богато и одбрано јадење.
Англиски: gourmand Француски: gourmand
Примери:
Како вистински гурман, јадеше само од највкусните јадења.
Изведенки
гурмански прид.
гурманскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи