а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурелка

мн. гурелки
Вид збор: Именка, женски род
Засушена слуз од очите.
Примери:
Детето беше немиено, со гурелки во очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи